Про бібліотеку




Медіатека – сучасне інформаційне середовище  для навчання робітничих кадрів



У зв’язку з розвитком інновацій в усіх суспільних сферах, виникла необхідність врахування якісних комплексних змін в інформаційному середовищі професійно-технічних навчальних закладів. Назріла необхідність сформувати новий, збагачений образ бібліотеки, який би відповідав тенденціям розвитку інфосфери.
Із появою комп’ютерів, гаджетів, нових засобів зв’язку колектив ДНЗ «Деражнянський центр професійної освіти» відмітив тенденцію зниження рівня пізнавального інтересу учнів до проведення стандартних уроків. Сучасні учні комп’ютерно-грамотні, оснащені мобільними телекомунікаційними приладами, тому їх сьогодні дуже складно зацікавити звичайним матеріалом з підручників та лекцій викладача. Вони хочуть бачити широке застосування на уроках загальноосвітніх, спецдисциплін, виробничого навчання інноваційні комунікаційні технології. Майбутні робітники все частіше  виявляють бажання створити на уроці інфосередовище, тобто навчатись за допомогою сучасних інформаційних технологій, програм, електронних підручників. У цьому немає нічого поганого, не варто звинувачувати сучасну молодь – насправді, змінюються тенденції, способи та шляхи пізнання. Це світова тенденція, і ми маємо її прийняти та намагатись по-іншому вирішувати проблему освіти. Тим паче, сучасні можливості фантастичні для справжнього навчання.
Таким чином, само собою постало питання щодо удосконалення бібліотечного ресурсу навчального закладу,  який, за вимогою часу, має дещо видозмінитись, іти на зустріч впровадженню інновацій, сприяти їх застосуванню на уроках різних дисциплін і в позаурочний час.
Початок ХХІ ст. відкрив для бібліотек необмежені можливості наповнення електронними носіями інформації та використання електронної інформації в обслуговуванні. Бібліотека ЗПО – з’єднувальна ланка: між типами грамотності,між поколіннями  педагогів та учнів, що виросли в окремих інфосередовищах – традиційних і цифрових, між типами інформаційних ресурсів.
Таким чином, коли постало питання про створення в Деражнянському центрі професійної освіти бібліотеки нового типу, яка матиме на меті покращення викладу програмового матеріалу, колектив закладу одностайно підтримав таку інновацію.
Заручившись підтримкою керівництва області відносно створення на базі Деражнянського центру медіатеки - сучасно обладнаного навчального центру нового типу з доступним використання різноманітних ресурсів: Інтернет, CD та DVD-диски, е-книги, е-бази даних. Директор закладу  М.В. Черкаський разом із колективом стали думати над впровадженням ідеї в життя.
Без перебільшення, завдяки наполегливості Миколи Васильовича, який власне став куратором проекту, бібліотекаря Ясінської Альони Василівни почалися пошуки підходящого приміщення. Зваживши всі за і проти,  ідеально пасував для  втілення проекту навчальний корпус Голосківського територіального відділення, яке входить до складу ДНЗ «Деражнянський центр професійної освіти».
Сам відділок має зручне георозташування, що знаходиться  в золотій серединці між Деражнянським центром та обласним центром, що дає можливість не лише навчати місцевих учнів, а шляхом підвозу, щоденно проводити заняття для учнів Деражнянського центру з використанням інноваційних технологій.
Крім того, серед обласних керманичів, визріла ідея: в майбутньому створити на базі сучасно-обладнаного медіацентру «Центр підготовки та перепідготовки майстрів та викладачів аграрних закладів області», що безумовно позитивно сприятиме не лише профорієнтаційній роботі, а й популярності закладу на теренах Хмельниччини вцілому.
Загорівшись ідеєю директора,  працівникам навчального закладу   вдалося за рекордно-короткий термін перетворити навчальний клас на сучасний мультимедійний центр: там вдосталь місця та денного світла, ідеально продумане меблеве оснащення, укомплектовано ком’ютерною технікою, Інтернетом, широкоформатним смарт-телевізором…
Працюючи над створенням медіатеки його ідейники керувалися основним критерієм - мультифункціональністю: створення можливості як  для самостійного навчання так і навчання в групі, проведення групових занять за допомогою презентаційного матеріалу, перегляд навчальних відеофільмів, відеороликів; вивчення іноземних мов за сучасними інтерактивними методиками; освоєння нових комп’ютерних програм і технологій; ведення дискусій, виховних заходів, проведення курсів, гуртків, майстер-класів для молоді, методичної роботи, яка б сприяла підвищенню фахової майстерності педагогічних працівників (педради, методичні комісії, круглі столи, семінари - практикуми, майстер – класи, ділові ігри, презентації книг та ін..)  за допомогою відео-путівника.
 В результаті нам вдалося створити універсальну медіатеку, яка покликана збирати не лише тематичні профільні матеріали, але й матеріали на всіх носіях інформації і з усіх каналів. Завдання складне, важке, на перший погляд,  може здатися неймовірним через фінансові, матеріальні і кадрові труднощі, проте спроба інтегрувати в медіа-бібліотеці всі види носіїв інформації підвищить роль навчального центру нового типу.
Ми створили так званий інформаційний комплекс, що наповнений новими носіями інформації і дає можливість здійснювати навчання фахівців нового формату на основі множинності каналів інформації.
Проводячи на базі мультимедійного центру перші заняття,  викладачі в один голос відмітили, що учні позитивно відреагували на урізноманітнення системи подачі навчального матеріалу, створення комфортних психологічних умов співпраці педагога та учня, збагачення подачі важливої інформації на уроці, яка засвоюється не примусово, а безпосередньо з побаченого та почутого за допомогою інноваційних систем.
Крім того, в процесі роботи над створенням мутимедійного центру ми ретельно вивчали досвід зарубіжних країн,  взявши  до уваги статистику США, де керівництво країни всіляко підтримує  появу таких «сучасних бібліотек» оскільки це прямо пов’язано також зі зменшенням негативних проявів поведінки (хуліганство, злочинність) на 60% (що є актуальним для корекції поведінки проблемних учнів у ЗПО).
Важливо зауважити, що медіатека – це ще й зручний, зрозумілий, своєчасно оновлюваний, всеохоплюючий каталог, досконалий пошуковий апарат до всіх видів наявних у бібліотеці ресурсів і сайтів. Звичайно ж, безперебійний Інтернет і сучасне програмне забезпечення, дозволяють співпрацювати з інформаційними центрами світової мережі.
 Нам хочеться сподіватися, що медіатека ДНЗ «Деражнянський центр професійної освіти» на просторах Хмельницької області швидко виправдає сподівання учнів та  амбітні плани своїх засновників.

Немає коментарів:

Дописати коментар